Manon Loizeau’nun hazırladığı Çeçenya: İzi Olmayan Savaş Belgeseli, Kafkas Vakfı, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Fahri Konsolosluğu ve Kafkasya Forumu’nun ortaklaşa düzenlediği etkinlik ile izleyiciler ile buluşacak.

Rus yanlısı Kadirov hükümetinin oluşturduğu korku rejimi anlatılan 1 saat 30 dakikalık belgeselde, yeniden imar edilen binaları devamlı anlatan Kadirov’u ve Rusya’dan aldığı devasa destek ile inşaa ettiği korku rejimini gündemine alan yönetmen, tanıkların gözünden irdelediği konuyu güçlü görsellerle de destekliyor.

Belgeselin fragmanı için alt yazı çalışmasını yapan Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosluğu’ndan belgesel hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Bu çalışma ile Türkiye kamuoyunda kimi çevrelerce oluşturulmak istenilen “Yeni Çeçenya” imajının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkacağı gibi, Rus işgali altındaki Çeçenya’ dan çok katlı binaların görüntülerini aktararak gazetecilik icra ettiğini sananlar da belki bu mesleğin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak görecek ve propaganda kokan çalışmalarından ötürü utanacaklardır.”

marmara üni

Your email address will not be published. Gerekli bölümler * ile işaretlenmiştir

*